• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89056

سوم آذر واریز شد

  اولین قسط ۴۹۰میلیون دلاری توافق ژنو در حساب بانک مرکزی

اولین قسط از مرحله سوم آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران به حساب بانک مرکزی در عمان واریز شد.

به گزارش اقتصادتایمز به نقل از خبرگزاری دانشجو، روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: براساس توافق ایران و گروه 1+ 5 ، مبلغ 490 میلیون دلار از منابع بانک مرکزی در کره‌جنوبی به حساب این بانک در کشور عمان انتقال یافت.


براساس توافق‌های به عمل آمده مقرر شده است تا 10 تیر سال آینده 4.9 میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران در بانک‌های خارجی در قالب اقساط 490 میلیون دلاری آزاد و منتقل ‌شود.

 

به گزارش «خبرگزاری دانشجو»، با فرارسیدن سوم آذرماه و پایان دور دوم توافقات ژنو، تیم‌های مذاکره کننده تصمیم بر تمدید مجدد توافق ژنو به مدت هفت ماه و تا نهم تیرماه سال 1394 گرفتند و توافق شد 4.2 میلیارد دلار دیگر از درآمدهای خارج از دسترس ایران طی هفت ماه و در یک دوره شش ماهه، هر ماه 700 میلیون دلار درآمد ارزی ایران آزاد شود اما با این حال به نظر می‌رسد بعدها توافق شده مبلغ 4.9 میلیارد دلار در 10 قسط تا ده تیر و هر قسط 490 میلیون دلار پرداخت شود.

 

پیش از این ولی‌الله سیف در پاسخ به این سوال که طبق مذاکرات گروه 1+5 در سوم آذرماه بنا شد که هر ماه 700 میلیون دلار از پولهای بلوکه شده ایران در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد، با توجه به گذشت بیش از یک ماه از این مذاکرات آیا این توافق عملی شده است؟، گفته بود: این کار در شرف هماهنگی و واریز است و بنابه‌دلیل خاصی بانک مرکزی ترجیح داده است که این پول با یک هفته تأخیر دریافت شود.


وی در توضیح علت تأخیر در دریافت 700 میلیون دلار اول طبق آخرین توافق ژنو افزود: به‌خاطر برخی تبدیلات ارزی که به‌نفع بانک مرکزی است تصمیم گرفتیم این پول با تأخیر یک‌هفته‌ای واریز شود.


رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: روال دریافت 700 میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده ایران به‌صورت ماهانه درحال انجام است و مشکلی در این زمینه نداریم.

 
ارسال نظر