• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86951

در سال ۲۰۱۳ فروش کلی ۱۰ اثر برتر این فهرست به رقم ۷۵۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رسیده و این به معنی افزایش ۲۷ درصدی فروش نسبت به سال ۲۰۱۲ است. حراجی بین‌المللی «کریستی» که از بزرگ‌ترین نام‌ها در این عرصه به حساب می‌آید‌، ماه نوامبر در عرض کمتر از سه ساعت ۶۹۲ میلیون دلار درآمد کسب و رکورد جدیدی را ثبت کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از اقتصاد ایران آنلاین، «بلومبرگ» در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است به معرفی ۱۰ اثر هنری‌ای پرداخته است که در سال ۲۰۱۳ به بالاترین قیمت فروخته شدند. «فرانسیس بیکن» صدرنشین فهرست گران‌قیمت‌ترین نقاشی‌های سال ۲۰۱۳ است و نام «اندی وارهول»، هنرمند سرشناس آمریکایی دوبار در این رده‌بندی به چشم می‌خورد. «جف کونز» هم عنوان پرفروش‌ترین هنرمند در قید حیات جهان را کسب کرده است.

نکته جالب‌توجه این است که اکثر این آثار متعلق به ۱۹۵۰ میلادی به بعد هستند. در سال ۲۰۱۳ فروش کلی ۱۰ اثر برتر این فهرست به رقم ۷۵۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رسیده و این به معنی افزایش ۲۷ درصدی فروش نسبت به سال ۲۰۱۲ است. حراجی بین‌المللی «کریستی» که از بزرگ‌ترین نام‌ها در این عرصه به حساب می‌آید‌، ماه نوامبر در عرض کمتر از سه ساعت ۶۹۲ میلیون دلار درآمد کسب و رکورد جدیدی را ثبت کرد. در این مطلب با هشت اثر نخست این فهرست آشنا می‌شوید.

اتود سه‌پاره لوسین فروید

قیمت: ۱۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار

تابلوی «اتود سه‌پاره لوسین فروید» اثر «فرانسیس بیکن» گران‌ترین اثر هنری است که تاکنون به فروش رفته. شاهکار جنجالی «بیکن» در ماه نوامبر در شعبه‌ نیویورک «کریستی» چوب حراج خورد. پیش از این، عنوان گران‌ترین نقاشی جهان متعلق به تابلوی معروف «جیغ» شاهکار ماندگار «ادوارد مونش» بود که در ماه می‌۲۰۱۲ به قیمت ۱۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار خریداری شد.

تصادف ماشین نقره‌ای

قیمت: ۱۰۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار

تصادف ماشین نقره‌ای» اثری از «اندی وارهول» است. این تابلو روز ۱۳ نوامبر به قیمت ۱۰۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار در «ساتبی» نیویورک به فروش رسید. رکورد پیشین نقاشی‌های وارهول متعلق به «تصادف ماشین سبز» بود که سال ۲۰۰۷ به قیمت ۷۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار چوب حراج خورد. بزرگ‌ترین موزه دنیا که به یک هنرمند اختصاص دارد موزه اندی وارهول در پیتزبورگ پنسیلوانیاست.

الماس صورتی‌رنگ ۸۳ قیراطی

قیمت: ۸۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار

«ایزاک وولف»، الماس‌تراش معروف نیویورکی با الماس صورتی رنگ ۸۳ قیراطی خود در رده‌ سوم این جدول قرار گرفت. «ساتبی» ژنو این جواهر را به قیمت ۸۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به فروش رساند. این الماس که «ستاره‌ صورتی» و «رویای صورتی‌رنگ» نام گرفته، بزرگ‌ترین قطعه سنگ تراش‌خورده و بی‌نقصی است که در موسسه گوهرشناسی آمریکا به ثبت رسیده است.

سگ نارنجی

قیمت: ۵۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار

«جف کونز»، مجسمه‌ساز ۵۸ ساله با «سگ بادکنکی» یا «سگ نارنجی» در «کریستی» نیویورک عنوان پرفروش‌ترین هنرمند زنده جهان را از آن خود کرد. مجسمه‌ او در دوازدهم نوامبر به قیمت ۵۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار به فروش رسید. این در حالی است که ارزش این اثر هنری بین ۳۵ تا ۵۵ میلیون دلار پیش‌بینی شده بود. سبک هنری «جف کونز» همواره در بین اهالی هنر جنجال‌برانگیز بوده است.

نقاشی شماره ۱۹

قیمت ۵۸ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار

«نقاشی شماره ۱۹» تابلوی سال ۱۹۴۸ «جکسون پولاک» است که به قیمت ۵۸ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار چوب حراج خورد و پنجمین اثر هنری گران‌قیمت سال ۲۰۱۳ لقب گرفت. در حالی که ارزش این اثر بین ۲۵ تا ۳۵ میلیون دلار تخمین زده شده بود‌، «کریستی» آن را به این قیمت فوق‌العاده به فروش رساند. پولاک نقاش برجسته‌ سبک اکسپرسیونیسم است.

تابلوی بطری کوکاکولا

قیمت: ۵۷ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار

در رتبه ششم این فهرست یک بار دیگر «اندی وارهول»، نقاش آمریکایی ایستاده است. تابلوی سال ۱۹۶۲ او از بطری کوکاکولا در «کریستی» نیویورک به فروشی ۵۷ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری رسید و نام خالقش را در این جدول سالانه حک کرد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند این اثر به قیمت ۶۰ میلیون دلار خریداری شود. نقاشی «اندی وارهول» از بطری‌های کوکاکولا یکی از معروف‌ترین تابلوهای اوست.

زنی با کلاه گل‌دار

قیمت ۵۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار

«روی لیختنشتاین» با تابلوی «زنی با کلاه گل‌دار» در این فهرست حضور دارد. این نقاشی که در سال ۱۹۶۳ کشیده شده، به قیمت ۵۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار در شعبه نیویورک «کریستی» چوب حراج خورد. «روی لیختنشتاین» یکی از معروف‌ترین هنرمندان «پاپ آرت» و از شناخته شده‌ترین هنرمندان آمریکایی است. «پاپ آرت» از بحث‌انگیزترین حرکت‌های هنری قرن بیستم است.

یک تندیس برنزی

قیمت ۵۰ میلیون دلار

تندیس برنزی «آلبرتو جاکومتی» که با الهام از چهره‌ برادرش «دیگو» خلق شده بود‌، به قیمت ۵۰ میلیون دلار در «ساتبی» نیویورک به فروش رسید و در رتبه‌ هشتم فهرست گران‌ترین آثار هنری سال ۲۰۱۳ قرار گرفت. نسخه‌ دیگری از همین کار در ماه می ‌سال ۲۰۱۰ به قیمت ۵۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار خریداری شده بود. آثار «جاکومتی» در بسیاری از موزه‌های معتبر جهان نگهداری می‌شود.

ارسال نظر