• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86790

ضرورت تشکیل اتحادیه بانکی در منطقه یورو در حالی مطرح می‌شود که جرائم مالی در مجموع ۸۴ میلیارد یورو ضرر به نظام بانکی اروپا وارد کرده است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از یورونیوز، در گزارشی درباره طرح اتحادیه بانکی در منطقه یورو و چالش‌های پیش روی آن، سیاستمداران اروپایی سرانجام تصمیم گرفتند برای آنکه مردم عادی و سپرده‌گذاران در بانک تاوان ورشکستگی بانک‌ها را ندهند، موضوع اتحادیه بانکی را به طور جدی مطرح کنند. البته مطرح شدن و صحبت کردن از چنین سازوکاری آسان است، اما عمل کردن به آن به طور قطع دشوار خواهد بود. زیرا مشکل می‌توان نظر موافق کشورهای مختلف عضو منطقه یورو را درباره یک طرح مالی یا اقتصادی به دست آورد و البته نزدیک کردن دیدگاه‌های آنها نیز دشوار خواهد بود.

در ماه مارس گذشته اوضاع مالی در قبرس آنچنان بحرانی شد که کل منطقه یورو را دچار مشکل کرد.

در آن زمان همه نگاه‌ها متوجه منطقه یورو شد اما این حوزه پولی حاضر نشد برای جلوگیری از ورشکستگی نظام بانکی قبرس، هزینه‌های آن را در چارچوب یک بسته نجات مالی متقبل شود و در نتیجه سپرده‌گذارانی که سپرده‌های آنها بالای ۱۰۰هزار یورو بود، مجبور شدند هزینه مورد نیاز برای جلوگیری از این ورشکستگی را متحمل شوند.

این ماجرا به خوبی نشان داد اتحادیه بانکی که مسئولان منطقه یورو بی‌وقفه از آن صحبت می‌کنند با واقعیت و جامه عمل به خود پوشاندن، چقدر فاصله دارد.

اسپانیا نیز سال گذشته از نظر مالی با مشکل مواجه شد اما رویکرد این کشور با دیگر کشورهای با مشکل مالی مواجه شده متفاوت بود.

سال گذشته صندوق‌های پس انداز اسپانیا با مشکل مالی مواجه شدند اما حاضر نشدند از وام های اعطای شده اروپا استفاده کنند. در نتیجه مادرید تنها نیمی از بسته نجات مالی ۱۰۰میلیارد دلاری را که در قالب وام در اختیارش قرار گرفته بود، استفاده کرد.

این کار به معنای آن بود که دولت می‌خواهد کمبود پول بانک‌های خود را با مالیات گرفتن از مالیات‌دهندگان و سهام‌داران جبران کند.

ارسال نظر