• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86337

منابع پاکستانی خبر دادند که در نشست کارشناسی آتی تهران و اسلام‌آباد بر سر خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، پیشنهاد تغییر توافق دو کشور به «معاهده دوجانبه» مطرح خواهد شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از اکسپرس تریبیون، به گفته منابع آگاه پاکستانی، این کشور و ایران احتمالا به منظور جلوگیری از مواجهه با تحریم‌های آمریکا، توافق خود بر سر احداثپروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را به «معاهده دوجانبه» تغییر خواهند داد.

این منابع گفتند: این پیشنهاد در نشست آینده کارشناسان تهران و اسلام‌آباد مطرح خواهد شد.

این منابع توضیح دادند: احمر بلال صوفی کارشناس قوانین بین‌المللی این پیشنهاد را مطرح کرده است.

پیش از این، اسلام‌آباد تلاش کرده بود تا از آمریکا در این زمینه معافیت دریافت کند، اما دولت اوباما از این کار سرباز زده بودند.

به گفته این منابع، اکنون گزینه نخست که دریافت معافیت امریکا بود، امکان ندارد و دو طرف ممکن است، در مورد امکان تغییر قرارداد این پروژه به یک معاهده دوجانبه گفت‌وگو کنند.

یک مقام رسمی پاکستانی با استناد به پیام مقامات پاکستان به مقامات ایران گفت: ما در این زمینه نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم، مگر اینکه تحریم‌های آمریکا علیه این خط لوله برطرف شود.

طرف پاکستانی احساس می‌کند که به علت تحریم شرکت ملی نفت ایران از سوی آمریکا، مشارکت این کشور در این پروژه ممکن است، نه تنها تحریم‌های آمریکا را برای پاکستان به دنبال داشته باشد، بلکه سبب شود تا اسلام‌آباد با تحریم‌های مشابه اتحادیه اروپا نیز روبرو شود.

یک مقام رسمی گفت: شرکت ملی گاز پاکستان که بر روی پروژه این خط لوله فعالیت می‌کند، نیز در صورت ادامه این فعالیت، ممکن است با تحریم‌های آمریکا روبرو شود.

بر اساس گزارش وزارت نفت پاکستان، در صورتی که تاسیسات تولید برق این کشور با نفت کوره برق تولید می‌کنند، سوخت خود را با گاز وارداتی از ایران جایگزین کنند، پاکستان سالانه ۲.۴ میلیارد دلار صرفه‌جویی در هزینه ها خواهد داشت.

همچنین در صورت صادرات ۷۵۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز ایران به پاکستان صادر شود، تاثیر قیمت این گاز بر متوسط قیمت سبد گازی کل پاکستان تنها ۲۰ درصد خواهد بود.

ارسال نظر