• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86302

بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در حال کمک به ۳۹ کشور جهان در پرداخت بدهی خود که به ۱۱۴ میلیارد دلار می‌رسد، از طریق دو برنامه طراحی شده کمک به کشورهای فقیر و آزاد سازی منابع به منظور کاهش فقر هستند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از بانک جهانی، بر اساس گزارش سالانه‌ای که این ماه منتشر شد، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در حال کمک به ۳۹ کشور جهان برای پرداخت بدهی خود هستند که به ۱۱۴ میلیارد دلار می‌رسد، از طریق دو برنامه طرح‌ریزی شده در کمک به کشورهای فقیر در آزاد سازی منابع به منظور کاهش فقر هستند.

تخمین زده می‌شود این طرح‌ها که شامل طرح ابتکاری «کمک به کشورهای فقیر به شدت بدهکار(HIPC)» و طرح «امداد چند جانبه در کمک به بدهی»(the MDRI) هستند، موفق به کمک به پرداخت بدهی ۹۶ میلیارد دلاری این کشورها شده و برای پرداخت باقی مانده این مبالغ به طلبکاران نیز تعهد داده‌اند.

تا به امروز ۳۵ کشور که ۳۰ کشور از آنها در آفریقا قرار دارند، توانسته‌اند، تمام بدهی خود را که واجد شرایط مورد نظر طرح‌های «کمک به کشورهای فقیر به شدت بدهکار(HIPC)» و طرح «امداد چند جانبه در کمک به بدهی» بوده است، تسویه کنند.

انتظار می‌رود، چاد به عنوان یک همکار فعال بتواند از این طرح‌ها در پایان سال ۲۰۱۴ فارغ شود.

اریتره، سومالی و سودان به طور بالقوه واجد شرایط برای استفاده از طرح‌های کاهش بدهی هستند.

سومالی و سودان نیز به شکل فعالانه‌ای در تلاش برای کسب صلاحیت برای استفاده از این طرح‌ها هستند.

بانک جهانی و صندوق بین المللی پول با راه اندازی طرح «کمک به کشورهای فقیر به شدت بدهکار» در سال ۱۹۹۶ در صدد مقابله با بحران در کشورهای در حال توسعه بوده‌اند.

ارسال نظر