• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85003

اعلام ورشکستگی رسمی شرکت‌های اسپانیایی تنها بخشی از خسارت‌های ناشی از بحران مالی در این کشور است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از یورونیوز، بنا بر اعلام مؤسسه ملی آمار اسپانیا، تعداد شرکت‌هایی که در این کشور اعلام ورشکستگی کرده‌اند از هزار و ۱۴۷شرکت در سال ۲۰۰۷ به حدود شش هزار و ۲۰۰شرکت در سال ۲۰۰۹رسید. شرکت‌های معروف اسپانیایی در ماه‌های اخیر یکی پس از دیگری به زانو درآمده‌اند. شرکت ساختمانی " ریال اوربیس " ماه فوریه با سه میلیارد و ۶۰۰هزار میلیون بدهی اعلام ورشکستگی کرد.

در همین راستا، درماه نوامبر نوبت به شرکت " فاگور " رسید که یکی از بزرگترین شرکت‌های سازنده لوازم خانگی از جمله ماشین لباسشویی در اروپا است.

حدود یک سوم ورشکستگی‌های اخیر، شرکت‌های معاملات ملکی را تحت تاثیر قرار داده است. بخشی که ورشکستگی آن در سال ۲۰۰۸زمینه ساز بحران مالی و دو برابر شدن میزان رکود در اسپانیا و افزایش بیکاری ۲۶درصدی حال حاضر شد.

با این همه، اعلام ورشکستگی رسمی شرکت‌های اسپانیایی تنها بخشی از خسارت‌های ناشی از بحران مالی در این کشور است.

در پی بروز بحران در سال ۲۰۰۸، بسیاری از شرکت‌ها در تلاش برای ادامه فعالیت وام‌های بیشتری دریافت کردند که هم اکنون موعد بازپرداخت این وام‌ها فرارسیده است.

بانک‌های اسپانیا که خودشان نیز سال گذشته مجبور به دریافت ۴۱میلیارد یورو(۵۶میلیارد دلار) از صندوق نجات اقتصادی منطقه یورو شدند، کمتر از گذشته به اعطای وام‌های جدید تمایل دارند.

بر اساس پیش بینی " انریکه بوخیدوس "، کارشناس شرکت مشاوره " پرایس واتر هاوس کوپرز "، احتمال می‌رود سال ۲۰۱۳سالی باشد که در آن شاهد بیشترین اعلام ورشکستگی شرکت‌ها در طول تاریخ اسپانیا باشد.

ارسال نظر