• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84097

قیمت جهانی نفت به دنبال توفق هسته‌ای ایران و ۱ + ۵ کاهش یافت به طوریکه بیشترین کاهش روزانه در ۲۵ روز اخیر را ثبت کرد و با ۲.۸۸ سنت کاهش ۱۰۸.۱۷ دلار در هر بشکه معامله شد.

به گزارشاقتصادتایمزبه نقل از بلومبرگ، قیمت جهانی نفت پس از توافق اولیه ایران و گروه ۱ + ۵ در مورد برنامه هسته‌ای[صلح‌آمیز] ایران که تحریم‌های اقتصادی را کاهش خواهد داد، اما مانع افزایش فروش نفت ایران خواهد شد، کاهش یافت.

قیمت نفت برنت ۲.۵ درصد کاهش یافت و نخستین کاهش در ۴ روز گذشته را ثبت کرد؛ نفت سبک آمریکا نیز ۱.۳ درصد کاهش یافت.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، صادرات نفت ایران در حدود یک میلیون بشکه در روز نگاه داشته خواهد شد و بیش از این کاهش نمی‌یابد.

این توافق با مخالفت رژیم صهیونیستی و عربستان روبرو شده است؛ این دو رژیم با هرگونه توافق با جمهوری اسلامی ایران مخالف هستند.

مارک کینان رئیس بخش تحقیقات کالاهای اساسی سوشیئت جنرال گفت: کاهش قیمت یک بازخورد قابل انتظار به اخبار منتشره است. پیش از اینکه قیمت نفت بیش از این کاهش یابد، بازار احتمالا اندکی به شواهد بیشتر نیاز دارد که این توافق اولیه به طور کامل به جلو پیش رود.

قیمت نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژانویه با ۲.۸۸ دلار کاهش ۱۰۸.۱۷ دلار در هر بشکه رسید و بیشترین کاهش در یک روز از ابتدای نوامبر را ثبت کرد.

قیمت نفت برنت در ۲۲ نوامبر(جمعه) ۹۷ سنت افزایش یافته بود و به ۱۱۱.۰۵ دلار رسیده بود که بالاترین رقم از ۱۱ اکتبر بود.

قیمت نفت برنت ۱.۳۴ دلار کاهش و به ازای هر بشکه ۹۳.۵۰ دلار معامله شد.

تفاوت قیمت این دو نوع نفت به ۱۴.۶۷ دلار رسید که در روز جمعه برابر با ۱۶.۲۱ دلار بود که بیشترین فاصله قیمتی از ۱۴ ماه مارس را به خود اختصاص داده بود.

پس از اینکه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا شانس رسیدن به توافق هسته‌ای را اندک اعلام کرد، نفت برنت که شاخص نفت نیمی از جهان محسوب می‌شود، در ۲ هفته منتهی به ۸ نوامبر بیشترین افزایش قیمت را داشت.

اولیور جاکوب تحلیلگر بازار نفت گفت: این توافق ممکن است قیمت نفت برنت را پایین بکشد، زیرا به ایران اجازه می‌دهد تا صادرات خود را نسبت به ماه گذشته نزدیک به ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

ارسال نظر