• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84074

ارز ایران(ریال) در روز یکشنبه پس از اعلام خبر دستیابی به توافق هسته‌ای بیش از ۳ درصد در برابر دلار آمریکا تقویت شد.

به گزارشاقتصادتایمزبه نقل از ورلد بولتن، ارز ایران(ریال) در روز یکشنبه پس از اعلام خبر دستیابی به توافق هسته‌ای بیش از ۳ درصد در برابر دلار آمریکا تقویت شد.

این مسئله موجب شده تا امیدواری ها به اینکه اقتصاد این کشور پس از تحریم های بین المللی بتواند روند بازیابی خود را آغاز کند، افزایش یافته است.

به گفته صرافان بازار تهران، هر ۲۹ هزار ریال ایران در مقابل ۱ دلار آمریکا معامله شد، پیشتر و قبل از رسیدن به توافق دیپلمات ها در ساعات اولیه روز یکشنبه، هر ۳۰ هزار ریال ایران ارزشی برابر ۱ دلار داشت، این مسئله نشان دهنده تقویت ۳ درصدی ارزش ریال در برابر دلار آمریکا است.

نرخ بازار ارز آزاد به وسیله بیشتر مردم عادی و تجار ایرانی در دستیابی به ارزهای قوی جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

نرخ ارز رسمی که به وسیله بانک مرکزی ایران اعلام می‌شود، از سوی برخی از شرکت های دولتی برای دسترسی به دلار مورد استفاده قرار می گیرد که در روز یکشنبه میزان این نرخ بدون تغییر در شاخص ۲۴۸۲۲ ثابت باقی ماند.

سال گذشته، ریال ایران به علت تحریم ها با از دست دادن دو سوم از ارزش خود در ۱۸ ماه، نزدیک به ۴۰ هزار واحد در برابر دلار آمریکا سقوط کرد.

پس از آن تا حدودی سقوط قیمتی خود را جبران کرد و پس از انتخاب شدن حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری ایران در ژوئن امسال، در حدود ۳۰ هزار واحد به ثبات رسید.

با کاهش احتمال اقدام نظامی علیه ایران و افزایش دورنمای لغو تحریم ها در آینده، پیمان ژنو ممکن است، به ایران در جلوگیری از فرار سرمایه به خارج از کشور و تقویت بهبود نسبی اقتصادی از طریق سرمایه گذاری داخلی کمک کند.

ارسال نظر