• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91165

منابع هندی خبر دادند:

پیشنهاد ایران به هند برای در اختیار گرفتن اداره فاز نخست بندر چابهار

در حالی که ایران و هند همچنان در حال مذاکره بر سر شرایط و جزئیات نقش دهلی نو در توسعه فاز دوم بندر چابهار هستد، تهران اخیرا به دهلی نو پیشنهاد کرده که مدیریت فاز نخست این بندر را که توسط ایران ساخته شده است بر عهده بگیرد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از پایگاه خبری ایندیا تایمز، حضور هند در بندر استراتژیک چابهار ایران احتمالا پررنگ تر خواهد شد.

در حالی که ایران و هند همچنان در حال مذاکره بر سر شرایط و جزئیات نقش دهلی نو در توسعه فاز دوم بندر چابهار هستد، تهران اخیرا به دهلی نو پیشنهاد کرده که مدیریت فاز نخست این بندر را که توسط ایران ساخته شده است بر عهده بگیرد. دولت هند قصد دارد 235 میلیون دلار در فاز دوم این بندر سرمایه گذاری نماید. گزارش رسانه های هندی حاکی است، تهران به دهلی نو پیشنهاد کرده که امتیاز مدیریت و اداره دو ساله فاز نخست این بندر را به طرف هندی واگذار کند و این امتیاز می تواند برای یک دهه دیگر تمدید شود.

اما پیشنهاد مدیریت و اداره این بندر تنها تحول مربوط به بندر چابهار نیست و قرار است در ماه می، نشست سه جانبه ای در این زمینه بین کشورهای ایران، هند و افغانستان برگزار شود. سال گذشته این سه کشور موافقتنامه ای را برای بهره برداری از بندر چابهار به امضا رساندند.

به علاوه، نشستی به منظور جذب سرمایه گذاری ها به سمت منطقه آزاد اقتصادی چابهار در اواسط اه می در ایران برگزار خواهد شد.

وزارت کشتیرانی هند برای توسعه فاز دوم بندر چابهار، اقدام به ایجاد یک شرکت کرده است. ایران قبلا حق اداره دو لنگرگاه و چند پایانه فاز دوم این بندر را که قرار است توسط هندی ها ساخته شود به دهلی نو داده بود.

 

ارسال نظر