• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90677

کارشناسان اقتصادی:

شرایط معیشتی اعراب حاشیه خلیج فارس رو به وخامت می رود

کارشناسان اقتصادی هشدار دادند اجرای اجباری قانون مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به دلیل نبود زیرساخت های اجتماعی وتجاری، لطمات اقتصادی شدیدی را به این کشورها وارد خواهد کرد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از ایرنا، کویت و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای جبران هزینه های کلان و نبود منابع مالی لازم به دلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی چاره ای جز اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده پیش روی خود ندیده اند اما هشدار کارشناسان اقتصادی در زمینه تاثیر اجرای این قانون بر معیشت شهروندان نگرانی هایی را برای کمپانی ها و اقشار مختلف مردم در برداشته است.

بر اساس گزارش مالی که از سوی موسسه اقتصادی معتبر 'ارنست آند یانگ' در پایگاه رسمی این سایت منتشر شده است اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، افزایش سه درصدی میانگین نرخ تورم و افزایش شش درصدی هزینه های معیشتی را دربر دارد موضوعی که برای اعراب خلیج فارس که زمانی دارای ثبات اقتصادی بوده اند، امری نگران کننده است.

موسسه معتبر 'ارنست آند یانگ' در گزارش خود تاکید می کند اجرای مالیات بر ارزش افزوده بوسیله شرکت های تجاری ضروری است ضمن اینکه افزایش دستمزد کارکنان را باید این شرکتها مد نظر قرار دهند اما ممکن است اجرای این قوانین نتیجه عکس داده و موج اخراج کارمندان و کارکنان این شرکت ها را در پی داشته باشد.

همزمان کارشناسان اقتصادی در حوزه جنوب خلیج فارس با ارزیابی شرایط پرنوسان مالی در این کشورها در طول سال ٢٠١٦ با توجه به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی پیش بینی کردند که این رشد اقتصادی ظرف دو سال آینده نیز کنُد تر خواهد شد.

نگاهی به رویکرد کنونی و وضع حاکم در اقتصاد حوزه خلیج فارس نشان می دهد کشورهای عضو شورای همکاری به سیاست های اعمال فشار مالی بر شهروندان برای کاهش هزینه ها ادامه می‌دهند ضمن اینکه رشد اقتصادی این کشورها روند نزولی خواهد داشت.

در همین راستا و به نوشته نشریات کشورهای شورای همکاری، اقتصاد عربستان سعودی شرایط خوبی را پیش روی خود نمی بیند؛ چرا که تولید سرانه داخلی این کشور با رکود سه درصدی روبه رو شده است. بر این اساس کویت روزانه 43 میلیون دلار از درآمدهای خود را به دلیل کاهش قیمت نفت از دست داده است. همچنین بر اساس آمار منتشره، درآمد های دولت کویت از فروش نفت از 175 میلیون و 570 هزار دلار در روز به 135 میلیون و 200 هزار دلار کاهش یافته است. کویت که از اعضای سازمان کشور های صادرکننده نفت اوپک است، روزانه حدود دو میلیون و 550 هزار بشکه نفت تولید می کند.

به نوشته نشریه مید کویت با ارائه گزارشی در این زمینه، وضع امیدوار کننده ای را نسبت به وضع اقتصادی عمان و بحرین پیش بینی نکرده و می نویسد: احتمال تغییر ریشه ای در سیاست نفتی کشورهای حوزه خلیج فارس نمی رود؛ لذا بودجه انقباضی همچنان در دستور کار خواهد بود.

در همین حال قطر نیز پیش بینی کرد کسری بودجه این کشور در سال 2016 به 46 میلیارد و 500 میلیون ریال قطر برسد؛ دوحه اعلام کرد در پی کاهش شدید قیمت نفت و گاز و فشار بر بودجه این کشور، بهای بنزین را در داخل این کشور 30 درصد افزایش داده است.

ارسال نظر