• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82540

پایین بودن مصرف سرانه شیر موجب شده تا سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های درمانی مردم شود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از باشگاه خبرنگاران، حسین چمنی مشاور انجمن صنایع لبنی در بیست و یکمین کنگره علوم و صنایع غذایی ایران که از صبح امروز در شیراز برگزار شده با بیان مطلب بالا گفت: سیر تطور غذا در جامعه بشری به صورت امنیت غذایی، ایمنی غذایی، احساس لذت و تولید غذای هدفمند شکل یافته است.

وی افزود: اهمیت صنعت غذایی این است که جز جدایی ناپذیر و لاینفک زندگی بشر است چرا که گاهی اوقات ما مجبور می شویم برخی صنایع را تعطیل یا تولیدش را محدود کنیم ولی هرگز نمی توانیم صنایع غذایی را تعطیل کنیم.

وی با تأکید براینکه امنیت ملی در گرو امنیت غذایی است، اظهار داشت: بخش بزرگی از اقتصاد کشور شامل گردش مالی ایجاد فرصت های شغلی و ایجاد ارزش افزوده، به غذا، تغذیه و صنایع غذایی مرتبط است.

چمنی با اشاره به اینکه غذا را نمی توان از زندگی مردم حذف کرد، اظهار داشت: باید سیاست های اقتصادی کشور به گونه ای باشد که مشکلات این صنعت تا حد امکان کاهش یافته و مرتفع شود.

وی ادامه داد: متأسفانه در دو سال گذشته وضعیت و فضای کسب و کار به گونه ای بوده که چندان انگیزه و رقبتی برای سرمایه گذاری در صنعت غذایی و نیز تولید بیشتر در این زمینه از سوی فعالان اقتصادی نبوده است.

چمنی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین شاخص های توسعه یافتگی در هر کشوری میزان و کیفیت دسترسی به غذا و تغذیه است اظهار داشت: از مشکلات صنایع غذایی کشور به ویژه صنعت شیر میزان بالای ضایعات، هزینه های بالای تولید، حاشیه سود کم، نوسان در سیاست ها و دخالت بیش از حد دولت است.

وی ادامه داد: از نگاه اقتصادی شیر تأثیر بسزایی در اقتصاد کلان و خرد کشور دارد به گونه ای که هم اکنون گردش مالی این صنعت حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال است.

مشاور صنایع شیر پگاه با اشاره به اشتغال زایی بالای صنایع شیر در کشور گفت: هم اکنون فرصت های مستقیم و غیرمستقیم شغلی ایجاد شده توسط صنعت شیر و صنایع لبنی ۴ میلیون فرصت شغلی پاره وقت و دائم است و در حال حاضر حداقل ۵.۱ میلیون فرصت شغلی کامل توسط این صنعت در کشور وجود دارد که عموما سرمایه گذاری آن از سوی بخش خصوصی انجام شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت کشور حدود ۲۰ سال زودتر از کشورهای توسعه یافته زمین گیر می شوند عمق اهمیت تولید غذای سالم به ویژه شیر و محصولات لبنی بیش از پیش باید برای مسئولان امر و نیز مردم مشخص می شود.

چمنی با اشاره به اینکه یک سوم از صادرات صنایع غذایی مرتبط به صنعت شیر بوده اظهار داشت: مجموع گردش مالی صنعت شیر ۱۲ تا ۱۵ درصد ارزش صادرات سالیانه نفت کشور است.

وی ادامه داد: اگر شیر به اندازه کافی در جامعه مصرف می شود موجب سلامتی افزایش طول عمر، افزایش تولید ناخالص ملی و نیز کاهش هزینه های درمان می شود.

مشاور انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه های درمان در کشور شده اظهار داشت: از این رقم ۲۵ هزار میلیارد تومان از سوی مردم پرداخت شده که در حدود ۶۱ درصد از یارانه های نقدی مردم در طول چند ماه گذشته بوده است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات ناشی از کمبود مصرف شیر در کشور افزایش میزان بیماری های دندان و لثه می باشد.

چمنی گفت: براساس آمار وزارت بهداشت به صورت متوسط هر ایرانی دو دندان پوسیده دارد که اگر هزینه ترمیم هر دندان پوسیده فقط ۲۰۰ هزار تومان برآورد شود، هزینه درمان ۱۵۰ میلیون دندان آسیب دیده جمعیت ۷۵ میلیونی ایران بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان است که با این رقم می توان ۸۰۰هزار فرصت شغلی در بخش کشاورزی ایجاد کرد.

مشاور صنایع شیر پگاه با انتقاد از حذف یارانه شیر گفت: چرا باید با یارانه شیر همانند یارانه بنزین برخورد شود. درصورتی که کمبود مصرف شیر در جامعه موجب می شود تا مردم با هزینه کردن بالا در جهت درمان بیماری های ناشی از کمبود مصرف شیر همانند پوکی استخوان، بیماری های دندان و لثه و نیز بیماری های قلبی و عروقی از نظر اقتصادی زیر خط فقر بروند.

وی ادامه داد: اگر تغییری در سبک غذایی مردم صورت نگیرد در ۴ دهه آینده با افزایش جمعیت سالمندان به رقم ۲۶ میلیون نفر کشور با یک فاجعه بزرگ روبرو خواهد بود.

ارسال نظر