• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82517

رییس سازمان بسیج علمی فناوری کشور گفت: کشور در حال حاضر در مدیریت پول و سرمایه مشکل دارد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، محمود تولایی در نشست تخصصی توسعه صنایع پایین‌دستی و ارزش افزوده با اشاره به این‌که جهان به پنج منطقه ژئواکونومیک تقسیم می‌شود، گفت: در حال حاضر چهار منطقه شرق آسیا، اروپا، آمریکا و اقیانوسیه صادر‌کننده‌ محصولات هستند. این در حالی است که غرب آسیا که شامل ۲۵ کشور با جمعیتی بالغ بر ۵۳۰ میلیون نفر می‌شود، صادر‌کننده‌ی مواد خام و اولیه است.

وی با اشاره به این که منطقه غرب آسیا، هشت درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است و دارای ۷۵ درصد ذخائر نفت و گاز است و تولید‌کننده‌ی ۳۳ درصد انرژی هیدروکربنی است اظهار کرد: این در حالیست که هیچ کدام از کشورهای منطقه غرب آسیا حق وتو ندارد و هیچ کدام نیز عضو دائم شورای امنیت نیستند. از سوی دیگر کشورهای این منطقه فاقد یک سیستم پولی همگرا است.

تولایی افزود: در حالی در غرب منطقه آسیا این حجم از ذخائر هیدروکربنی وجود دارد که ۴۶ درصد فقرای جهان که مسلمان نیز هستند در این منطقه ساکنند.

رییس سازمان بسیج علمی فناوری کشور با اشاره به این‌که رسالت دیروز کشور مبارزه با نظام دیکتاتور بود، گفت: رسالت امروز مقابله با مشکلات اقتصادی است.

وی با طرح این سوال که چرا تولید داخل شکل نمی‌گیرد؟ گفت: برخی مشکل نقدینگی را مطرح می‌کنند، این در حالی است که سال ۹۰ مردم ۹.۵ میلیون قطعه سکه و طلا و ۱.۷ میلیون دستگاه خودرو خریدند. پس مشکل نقدینگی نیست، مشکل مدیریت پول و سرمایه است در واقع نتوانستیم ویترین‌های سرمایه‌گذاری را به گونه‌ای تنظیم کنیم که سرمایه‌هایی به سمت طرح‌های نفتی جذب شود.

تولایی هم چنین مشکل تولید داخل را کمبود انرژی و مواد خام ندانست و اظهار کرد: تمام عناصر جدول مندلیف در کشور ما وجود دارد، اما متاسفانه این عناصر به صورت خام صادر می‌شود.

رییس سازمان بسیج علمی فناوری کشور در ادامه مشکل تولید داخل را به دلیل نبود علم و تکنولوژی رد کرد و یادآور شد: در حال حاضر ایران رتبه‌ی ۱۶ جهان را در بخش علم به خود اختصاص داده است. اگرچه بخشی از علمی که در کشور تولید می‌شود با هدف رفع مشکلات تولید داخلی نیست.

وی با بیان این که بیش از ۹۰ درصد از کالاهایی که وارد می‌شوند را می‌توان در داخل کشور با فناوری و دانش ساده تولید کرد گفت: کشور در حال حاضر در مدیریت پول و سرمایه مشکل دارد.

ارسال نظر