• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88115

یک فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینکه پیاده روی بهترین ورزش در افزایش تراکم استخوان است، گفت: در حوالی بلوغ که رشد سریع اسکلتی اتفاق می‌افتد اگر تغذیه مناسب نباشد، فرد در بزرگسالی به پوکی استخوان مبتلا شده که این عارضه در دختران شایعتر است.

به گزارشاقتصاد تایمزدکتر خسرو رحمانی در گفت وگو با ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه عوامل متعددی در پوکی استخوان کودکان نقش دارد، افزود: کاهش مصرف کلسیم و ویتامین D، مصرف برخی داروها مثل کورتون و سیکلوسپورین، بیماری‌های مزمن کبدی، بی‌حرکتی طولانی، آسیب‌های استرس زا نظیر سوختگی‌ها و سایر استرس‌های طولانی از مهمترین عوامل در ایجاد پوکی استخوان محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: مصرف داروهایی مثل کورتون، برخی از بیماری‌های هورمونی مثل پرکاری غده پاراتیروئید، پرکاری غده فوق کلیوی، بیماری‌های التهابی روده و استرس‌های طولانی مدت از دیگر عواملی هستند که باعثتحلیل استخوان می‌شوند.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان این مطلب که برخی از بیماری‌ها مانند دیابت و چاقی نیز موجب تشدید روند پوکی استخوان در بزرگسالان می‌شود، گفت: نوزادانی که به طور پیش رس متولد می‌شوند، فرصت برای ذخیره کلسیم از مادر را ندارند و چنانچه در دوره نوزادی این نقص با تغذیه صحیح جبران نشود، احتمال کم بودن غلظت استخوان در دوران کودکی و نوجوانی و بزرگسالی افزایش می‌یابد.

خسروی با اشاره به اینکه پیاده روی بهترین ورزش در افزایش تراکم استخوان است، افزود: در حوالی بلوغ که رشد سریع اسکلتی اتفاق می‌افتد اگر تغذیه مناسب نباشد فرد در بزرگسالی به پوکی استخوان مبتلا شده که این عارضه در دختران شایعتر است.

وی توصیه کرد: دریافت کلسیم قبل از ۱۰ سالگی، روزانه ۸۰۰ میلی گرم و پس از آن تا بلوغ و جوانی روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم و در بزرگسالی روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم برای هر فرد ضروری است که حدودا این میزان در نیم تا یک لیتر شیر یا سایر فراورده‌های لبنی(به میزان ۴ واحد در روز) وجود دارد.

ارسال نظر