• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88112

تامین خون مورد نیاز بیماران و دسترسی به ذخایر خونی کافی در هر کشور، یکی از عوامل اصلی در حفظ جان افراد و بهبود وضعیت سلامت مردم به حساب می‌آید اما با این حال هنوز هم بسیاری از بیماران نیازمند به‌موقع به خون سالم دسترسی پیدا نمی‌کنند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، فراهم کردن خون کافی و سالم یکی از موضوعات ضروری و حائز اهمیت در زیرساخت‌ها و سیاست‌های حوزه سلامت و مراقبت‌های درمانی در هر کشور است.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت(WHO) لازم است تمامی فعالیت‌های مرتبط با فرایند جمع‌آوری خون، ‌ انجام تست خون و فرآوری آن، ذخیره و توزیع خون از طریق سازمان‌های تاثیرگذار و سیاست‌های انتقال خون در هر کشور با یکدیگر متناسب و هماهنگ شوند.

طبق بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۶۸ درصد از کشورهای جهان از اتخاذ سیاست‌های ملی در بخش انتقال خون برخوردار بوده‌اند در حالی که این آمار در سال ۲۰۰۴ میلادی ۶۰ درصد بوده‌ است.

همچنین طبق بررسی‌های این سازمان، در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۱۰۷ میلیون واحد خون اهدایی در سطح جهانی جمع‌آوری شده که تقریبا نیمی از آنها مربوط به کشورهای بادرآمد بالا که محل زندگی ۱۵ درصد جمعیت جهان هستند، بوده‌ است. در ضمن حدود ۱۰ هزار مرکز خون در ۱۶۸ کشور جهان گزارش داده‌اند که در این سال مجموع ۸۳ میلیون واحد خون اهدایی جمع‌آوری شده‌ است.

بررسی‌های انجام شده نیز نشان می‌دهد که بین میزان دسترسی به خون سالم در بین کشورهای بادرآمد بالا و پایین، تفاوت چشمگیری وجود دارد. میزان اهدای خون در هر کشوری یکی از شاخص‌های دسترسی عمومی به ذخایر خونی به حساب می‌آِید.

بر اساس مطالعات انجام شده، میانگین میزان اهدای خون در کشورهای بادرآمد بالا به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت، ۳۹.۲ واحد خون اهدایی بوده که این آمار در کشورهای بادرآمد متوسط ۱۲.۶ واحد و در کشورهای بادرآمد پایین چهار واحد بوده است.

این گزارش همچنین حاکیست، اطلاعات جمع‌آوری شده در مورد جنسیت اهداکنندگان خون نیز نشان می‌دهد که در سطح جهان ۳۰ درصد اهداکنندگان خون را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین بررسی سن اهداکنندگان خون حاکی از آن است که مجموع ۶ درصد اهداکنندگان کمتر از ۱۸ سال عمر دارند، ۲۷ درصد افراد بین ۱۸ تا ۲۴ سال هستند و ۳۸ درصد آنان نیز بین ۲۵ تا ۴۴ سال دارند. همچنین در مقایسه بین کشورهای بادرآمد پایین و متوسط با کشورهای بادرآمد بالا مشخص شد که در کشورهای گروه اول، جوانان سهم بیشتری در اهدای خون دارند و تمایل بیشتری به این کار نشان می‌دهند.

در هر کشوری ذخایر خونی موجود توسط سالم‌ترین گروه‌های اهداکننده خون فراهم می‌آید. همچنین آمار جمع‌آوری شده در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ میلادی از ۱۵۶ کشور جهان نشان می‌دهد که ۷.۷۰ میلیون مورد اهدای خون به طور داوطلبانه انجام گرفته و بیشترین اهدای خون داوطلبانه در کشورهای جنوب شرق آسیا و سپس در آفریقا بوده‌ است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، در مراکز اهدای خون نمونه خون افراد متقاضی به لحاظ وضعیت سلامت و عدم ابتلا به بیماری‌های ایدز، هپاتیت B، C و سیفلیس مورد آزمایش قرار می‌گیرد و در صورت سالم بودن از آنان خون گرفته می‌شود.

ارسال نظر