• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88111

یک متخصص اورولوژی، نسبت به مراجعه دیرهنگام پسران برای درمان پیچش حاد بیضه هشدار داد و گفت: چرخش بیضه حول محور طناب بیضه و در نهایت اختلال و قطع خونرسانی به آن یک مورد اورژانسی است که در صورت عدم اصلاح آن از چهار ساعت تا شش ساعت از زمان شروع آن باعثاز بین رفتن بیضه خواهد شد.

به گزارشاقتصاد تایمزدکتر اسماعیل رزقی ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، بیماری " تورشن " یا پیچش حاد بیضه را به عنوان یکی از اورژانس‌های کودکان معرفی و اظهار کرد: پیچش حاد طناب بیضه یکی از مهم‌ترین موادی است که باعثاز بین رفتن بیضه در میان کودکان و نوجوانان می‌شود.

وی عدم آگاهی افراد، والدین، اطرافیان و حتی معلمین در مدارس پسرانه و … را علت بر جای ماندن اثرات روحی، روانی و جسمی اسف‌باری در فرد و خانواده‌اش دانست و تاکید کرد: پیچش حاد بیضه به عنوان یک اورژانس واقعی شناخته می‌شود. معمولا پیچش بیضه یکی از گزینه‌های تشخیصی قابل توجه در کودکان و نوجوانانی است که دچار درد بیضه می‌شوند.

این متخصص اورولوژی ادامه داد: شرم و حیا و یا عدم آگاهی خود و اطرافیان از اهمیت ویژه زمان مراجعه بهنگام، باعثاز دست رفتن زمان طلایی جهت درمان می‌شود.

رزقی ملکی به بیان علائم " تورشن " پرداخت و گفت: تورشن معمولا به صورت درد شدید با شروع ناگهانی، تورم بیضه، تهوع و استفراغ تظاهر می‌یابد. شدت این درد به گونه‌ای است که گاهی اوقات باعثبیدار شدن فرد از خواب شده و بعضاً متعاقب ضربه به بیضه یا به دنبال ورزش نیز رخ می‌دهد.

وی افزود: پزشکان بر اساس معاینه و بررسی وضعیت قرارگیری بیضه‌ها و گاهی بر اساس تغییر رنگ پوست کیسه بیضه(اسکروتوم) و یا بررسی رفلکس‌ها و مواقعی با کمک گرفتن از سونوگرافی داپلر یا اسکن هسته‌ای تا حدودی تورشن را تشخیص می‌دهند.

این اورولوژیست با اشاره به اینکه تورشن معمولاً در مردان جوان بخصوص کودکان و نوجوانان با میزان بروز یک نفر در هر ۴۰۰۰ نفر رخ می‌دهد، عنوان کرد: از علل بروز این امر در افراد مستعد می‌توان به آزادی حرکت بیضه بیش از حد معمول به دلیل اتصال کم و شل عناصر نگه‌دارنده آن اشاره کرد که باعثچرخش بیضه حول محور طناب بیضه و در نهایت اختلال و قطع خونرسانی به آن می‌شود که در صورت عدم اصلاح آن از چهار ساعت تا شش ساعت از زمان شروع آن باعثاز بین رفتن بیضه خواهد شد.

رزقی ملکی تاکید کرد: آگاهی افراد و والدین، مربیان در مکان‌های عمومی آموزشی پسرانه و ارجاع بموقع بیماران توسط همکاران پزشک به مراکز درمانی موجب می‌شود که با یک اقدام جراحی ساده و سبک درمان بیماران به راحتی انجام شود.

ارسال نظر