• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88055

عضو هیات مدیره انجمن رادیوتراپی آنکولوژی از آغاز تدوین راهنمای بالینی درمان سرطان معده همزمان با برگزاری هشتمین همایش سالانه کلینیکال آنکولوژی ایران خبر داد و گفت: حداقل فایده تدوین راهنماهای بالینی، تحقق عدالت در سلامت در زمینه درمان سرطان خواهد بود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، دکتر حسین فودازی در نشست خبری هشتمین همایش سالانه کلینیکال آنکولوژی ایران که ۲۶ و ۲۷ دی ماه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود، به اعلام مهم‌ترین مباحثمطرح در این همایش پرداخت.

وی ادامه داد: در این همایش دو روزه، تشخیص و درمان سرطان پستان، سرطان‌های دستگاه گوارش، سرطان سیستم تولیدمثل و سرطان‌های دستگاه مجاری ادراری و … مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیر اجرایی هشتمین همایش سالانه کلینیکال آنکولوژی ایران با بیان اینکه تکنیک‌های تازه جراحی به ویژه جراحی سرطان پستان، روش‌های جدید تشخیصی رادیوتراپی به ویژه برای سرطان دستگاه‌ تناسلی زنان و همچنین بیوپسی یا نمونه‌برداری از غدد لنفاوی پیش‌آهنگ از جمله مباحثی هستند که در قالب کارگاه‌های عملی به بحثگذاشته می‌شود، اظهار کرد: تکنیک نمونه‌برداری از غدد لنفاوی سال‌هاست که در دنیا استفاده می‌شود و در مراکز درمانی بزرگ استان تهران نیز به طور روتین به کار می‌رود. اما هنوز اساتید جراحی در بسیاری از شهرستان‌های ما از بکارگیری این تکنیک بی‌بهره‌اند. انجمن رادیوتراپی آنکولوژی تلاش می‌کند تا این روش را در سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز گسترش دهد. این تکنیک استاندارد برای درمان سرطان پستان در مراحل اولیه به کار گرفته می‌شود و می‌تواند جراحی‌های بزرگ و درمان‌های تکمیلی بعدی را تا حدود زیادی محدود کند.

فودازی با اشاره به اینکه مجوز تعداد شرکت‌کنندگان در این همایش از سوی وزارت بهداشت برای حدود ۶۰۰ نفر دریافت شده بود که اکنون ثبت‌نام‌ها تکمیل شده است، گفت: تلاش می‌کنیم بتوانیم مجوزهای جدیدی برای افزایش تعداد شرکت‌کنندگان در این همایش دریافت کنیم.

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه جانبی در حاشیه این همایش اشاره کرد و گفت: شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی به ارائه آخرین فناوری‌های نوین در این خصوص خواهند پرداخت.

عضو هیات مدیره انجمن رادیوتراپی آنکولوژی با بیان اینکه در حال حاضر از نظر تکنیک و دانش، رادیوتراپی در کشور هیچ مشکلی ندارد و در این زمینه بروز هستیم، اظهار کرد: اما در زمینه تجهیزات و ابزار رادیوتراپی لازم برای درمان سرطان با مشکلاتی روبرو هستیم و کمی از سایر کشورهای دنیا عقب افتاده‌ایم.

فودازی از برگزاری نشست‌هایی با وزارت بهداشت برای تسهیل ورود تجهیزات رادیوتراپی و تامین تجهیزات مربوط به درمان سرطان خبر داد و گفت: هزینه درمان بیماران خاص و صعب‌العلاج بالاست. سعی می‌کنیم گایدلاین‌هایی(راهنماهای بالینی درمان) تدوین کنیم تا خط و مشی درمان سرطان در کشور مشخص شود.

وی با بیان اینکه سرانه درمان در کشور محدود است، گفت: همه تلاشمان را خواهیم کرد تا بتوانیم در تدوین گایدلاین‌های مربوط به سرطان از بهترین و کم هزینه‌ترین روش‌ها برای درمان بیماران خود استفاده کنیم.

مدیر اجرایی هشتمین همایش سالانه کلینیکال آنکولوژی ایران از اولین نشست تخصصی تدوین گایدلاین بومی سرطان معده در این همایش خبر داد و گفت: در حال حاضر سرطان معده در دنیا از لحاظ شیوع در رتبه ششم قرار دارد، اما به علت مشکلات تغذیه‌ای، به عنوان شایع‌ترین سرطان در ایران شناخته می‌شود.

وی ضمن تاکید بر ضرورت فراگیر شدن بیمه‌ها در کشور، اظهار کرد: حداقل فایده تدوین این راهنماهای بالینی، ایجاد عدالت در درمان سرطان است و در نهایت باعثخواهد شد درمان همگن و همسان برای آحاد جامعه را داشته باشیم.

ارسال نظر