• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87413

معاون اجتماعی نیروی انتظامی که دارای تحصیلات پزشکی است، در یادداشتی، در خصوص لزوم توجه به آلودگی‌های صوتی به شهروندان هشدار داد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، در یادداشت سردار دکتر سعید منتظرالمهدی آمده است: شاید شما هم در یک خیابان شلوغ با صدای بوق ماشین‌ها یا ترمز و یا معکوس کشیدن ماشین‌ها و یا گذشتن یک موتورسیکلت با سرعت از کنارتان روبرو شده باشید و یا شاید هم در یک ترافیک صدای ضبط یا رادیوی ماشین‌های کناری شما را آزار می‌دهد و همچنین در میادین اصلی یا داخل مترو و … با صدای آزاردهنده مواجه شده باشید ولی چاره‌ای جز تحمل ندارید، اما سهم این آلودگی‌های صوتی در کاهش سلامت شما چقدر است؟

بهتر است بدانید که آلودگی‌های صوتی می‌توانند آرامش، تمرکز، حافظه، خواب و حتی روند کار طبیعی ما را دچار نقصان نمایند.

چنانچه می‌دانید آستانه شنوایی هر کس از صفر تا ۱۰ دسی‌بل می‌باشد که البته به سختی شنیده می‌شود و صداهایی با بلندی بیشتر از ۱۶۰ دسی‌بل می‌تواند به پرده گوش ما آسیب برساند. صدای مناسب برای استراحت و خواب راحت حدود ۳۵ دسی‌بل است و بیشترین حد مجاز صدا ۴۵ دسی‌بل است. البته در شب‌ها، متاسفانه افزایش بیش از ۷۰ درصد آلودگی صوتی در کلانشهرها علی‌الخصوص تهران تاثیرات ناخوشایندی را بر اعصاب و روان و سیستم قلب و عروق می‌گذارد از جمله تاثیرات منفی آلودگی‌های صوتی بر سیستم قلب و عروق.

ایجاد هیجان در قلب و به تبع آن افزایش تعداد حدود ۳۰-۲۰ ضربان بیشتر یعنی تعداد ضربان قلب در حالت استراحت حدود ۷۰ بار در دقیقه است، به حدود ۱۰۰ می‌رسد که اگر تکرارشونده باشد، پیامدهای ناخوشایندی به دنبال دارد. از اثرات دیگر آن افزایش فشار خون و ناراحتی‌های قلبی عروقی و خستگی‌های مزمن بوده که قابل تامل است.

شاید بتوان از آلودگی‌های صوتی به عنوان مهم‌ترین عوامل استرس‌زای بیرونی نام برد. با افزایش و تداوم آلودگی هوا؛ قدرت دفاعی بدن از دو منظر، سیستم ایمنی و هم مکانیسم‌های انطباقی دچار کاهش می‌شود.

شاید بهتر است این گونه بیان نماییم که صداهای بلند بدون اینکه انسان متوجه آن باشد عمر را کوتاه و با تضعیف دفاع روانی افراد، موجبات بیماری روان‌تنی را فراهم می‌نماید. این آلودگی‌ها شامل بلند صحبت کردن با تلفن همراه، صدای اگزوز و ترمز شدید اتومبیل‌ها، صدای زنگ تلفن‌ها و درب منازل و یا کنسرت‌ها و جشن‌ها و دهها موارد دیگر می‌شود. علاوه بر مشکلات ذکر شده در بالا یعنی بالا رفتن ضربان قلب و افزایش فشار خون و ناراحتی‌های قلبی و عروقی و خستگی‌های مزمن می‌توان به سردردهای میگرنی و تنشی، ناراحتی گوارشی، تنگی نفس و سرگیجه و وزوز گوش به عنوان خطرهای آلودگی صوتی اشاره کرد.

اما مهم‌ترین تاثیرات منفی آلودگی صوتی بر روی اعصاب و روان افراد از نظر رفتاری، فرد دچار زودرنجی، عصبانیت، افسردگی و پرخاشگری، مختل شدن تمرکز و حواس‌پرتی می‌شود.

نتیجه مهم اینکه:

سر و صدا در حد خفیف‌تر می‌تواند باعثبه هم خوردن استراحت افراد و بروز تحریک‌پذیری و به هم خوردن روابط بین فردی شود و اگر کسی استراحت و خواب کافی نداشته باشد، در زمان بیداری نمی‌تواند طبق برنامه کارهایش را انجام دهد و حتی حافظه‌اش کارکرد لازم را نخواهد داشت.

چنانچه می‌دانیم تنها در هنگام خواب پروتئین‌ها که مسئول اصلی بیماری آلزایمر و بیماری‌های عصبی دیگر از جمله کاهش حافظه هستند بسیار راحت‌تر از مغز پاکسازی می‌شوند، پس می‌بایست به مغز خود اجازه دهیم که از خواب کافی و مفید برخوردار گردد.

ارسال نظر