• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86837

گروهی از پزشکان به تازگی ژن جدیدی را که عامل بروز دیابت نوع ۲ بوده و در آزمایش‌های گذشته شناسایی نشده است، کشف کرده‌اند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، گروهی از پزشکان مکزیکی و آمریکایی دریافته‌اند که این فاکتور ژنی تازه کشف‌شده خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تشدید می‌کند.

طبق مشاهدات آزمایشگاهیِ این تیم پزشکی، افرادی که حامل نسخه خطرزای ژن مزبور هستند در مقایسه با افرادی که این ژن را ندارند، ۲۵ درصد بیشتر با خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مواجهند. همچنین افرادی که این ژن‌ را از والدینشان به ارثمی‌برند، ۵۰ درصد بیشتر به دیابت مبتلا می‌شوند.

«جوز فلورز» استادیار دانشکده پزشکی هاروارد و محقق ارشد این مطالعه گفت: شناسایی این ژن که تا امروز یکی از مهمترین فاکتورهای خطرزای ژنتیکی کشف شده در رابطه با دیابت است می‌تواند راه را برای تولید دارو و درک بهتر و دقیق‌تر از این بیماری هموار سازد.

براساس این گزارش به نقل از لایوساینس، همچنین «ترزا توسی – لونا» از دانشگاه ملی مکزیک گفت: با استفاده از این اطلاعات می‌توانیم آزمایش‌های جدیدی را در تلاش برای درک بهتر از چگونگی تاثیرگذاری این متغیر ژنتیکی بر سوخت و ساز بدن انجام دهیم.

ارسال نظر