• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86830

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: دندان شیری سالم به جویدن کامل غذا، صحبت کردن صحیح، تلفظ درست کلمات، زیبایی و اعتماد به نفس بیشتر کودک کمک می‌کند.

به گزارشاقتصاد تایمزپریسا مهر اشتیاق در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در صدای مشاوره سلامت درباره اهمیت دندان شیری کودکان اظهار داشت: دندان شیری سالم به جویدن کامل، صحبت صحیح، تلفظ درست کلمات و زیبایی کودک کمک می‌کند.

دندانپزشک کودکان گفت: کودکی که دندان‌های شیری سالمی دارد از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار است.

دندانپزشک کودکان تصریح کرد: این دندان‌ها راهنمای رویش دندان‌ دائمی هستند و حفظ و نگهداری آن اهمیت زیادی دارد اما در صورتی که زودتر از موعد از بین بروند دندانهای مجاور به سمت هم حرکت کرده و فضای مطلوب از دست می‌رود.

مهراشتیاق ادامه داد: در این صورت دندان دائمی فضای کافی برای رویش ندارد و در نتیجه به صورت کاملاً نابجا رویش کرده یا نهفته باقی می‌ماند.

وی افزود: در صورت عفونت دندان شیری، این عفونت ممکن است روی جوانه دائمی تأثیر گذاشته و باعثنقص در ساختمان دندان دائمی شود.

یک دندانپزشک کودکان تصریح کرد: عفونت حاد دندان شیری برای بدن کودک نیز مضر و خطرناک است بنابراین سالم نگه داشتن دندان شیری اهمیت خاصی دارد.

وی مهمترین عامل ایجاد پوسیدگی در دندان شیری را عادات تغذیه‌ای غلط برشمرد و گفت: نوزادان از ۶ ماهگی به بعد نباید در شب هنگام شیر مصرف کنند چرا که ترشح بزاق در شب کم است و این امر می‌تواند موجب پوسیدگی دندان کودک شده و در نهایت به سندروم شیشه شیر منجر شود.

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می‌توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۱۱۶۶۷ یا ایمیل moshaversalamat @ farsna. com با خبرنگاران گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در میان بگذارند.

ارسال نظر