• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84993

مخبر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بازگشت آرامش دارویی به کشور، به دلیل وحدت رویه و تعامل مناسب با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را از مهمترین اقدامات وزارت بهداشت در ۱۰۰ روز اخیر برشمرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، محمدحسین قربانی با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر با روند مدیریتی مثبت در وزارت بهداشت و همراهی و همدلی ایجاد شده بین همه ارکان نظام سلامت گام بزرگی برای کاهش برخی از چالش‌های این حوزه برداشته شده است.

وی تجمیع بیمه‌ها و یکسان‌سازی سرانه درمان و بیمه و نگاه میدانی مدیریتی شخص وزیر بهداشت را از دیگر ویژگی‌های مثبت گزارش ۱۰۰ روزه وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: نگاه قانونمند به برنامه‌های حوزه وزارت بهداشت و ارائه راه‌حل‌های استراتژیک و نه مقطعی و مسکن گونه از دیگر نکات مثبت عملکرد حوزه سلامت در دوره اخیر است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در عین حال ۱۰۰ روز را برای اقدامات ریشه‌ای و مهم کافی ندانست و یادآور شد: در حال حاضر بزرگترین چالش وزارت بهداشت هزینه بالای درمان است که بر دوش مردم است و بنابراین موضوع تجمیع بیمه‌ها که جزء تکالیف برنامه پنجم توسعه است باید مدیریت شود.

وی افزود: کاهش هزینه‌های درمانی از جیب مردم و تجمیع بیمه‌ها مورد توجه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز هست و امید می‌رود با واقعی شدن تعرفه‌ها، هزینه‌های سنگینی که از جیب مردم پرداخت می‌شود، کاهش یابد.

مخبر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: یکی از عمده‌ترین عواملی که باعثشده بار اصلی درمان بردوش مردم باشد، پوشش ضعیف بیمه‌هاست بنابراین این موضوع باید پی‌گیری شود.

وی در پاسخ به این پرسش که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با توجه به کمبود جدی اعتبارات حوزه سلامت چه کمکی می‌تواند در پیشبرد اهداف نظام سلامت ایفا کند، گفت: عدم تخصیص بودجه مناسب به حوزه سلامت از جمله تخصیص نیافتن ۱۰ درصد هدفمندی یارانه‌ها به این حوزه، باعثشده است که وزارت بهداشت در حوزه‌های تامین دارو، پرداخت حقوق و اداره بیمارستان‌ها با مشکل مواجه شود.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال ۹۳ وزارت بهداشت، گام‌های خوبی برای رفع برخی چالش‌های حوزه سلامت برداشته شده است گفت: در این لایحه ردیف‌های اعتباری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور افزایش یافته و سهم واردات و تولید دارو در این بودجه بهتر دیده شده است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: درصدد هستیم با افزایش میزان مالیات بر دخانیات در سال ۹۳ و اختصاص سهم زیادی از آن به حوزه سلامت، اخذ مالیات از واردات خودروهای خارجی و نیز اختصاص درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها و نیز حامل‌های انرژی و اختصاص درصدی از این درآمدها به وزارت بهداشت، نظام سلامت را در حل کمبود اعتبارات یاری دهیم.

ارسال نظر