• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84621

رییس شبکه هپاتیت کشور در پاسخ به اینکه آیا ناقلین هپاتیت B می‌توانند ازدواج کنند یا خیر، گفت: مانعی برای این امر وجود ندارد، ولی همسر فرد مبتلا باید علیه این بیماری واکسینه شده و از تاثیر مثبت واکسن مطمئن شود. خطر انتقال عفونت در زندگی زناشویی سالم بسیار کم است.

به گزارشاقتصاد تایمزدکتر سید موید علویان در گفت‌وگو با ایسنا، هپاتیت را نوعی التهاب کبدی معرفی کرد و با بیان اینکه در اغلب موارد عفونت از مادران آلوده به نوزادان منتقل می‌شود و تا سال‌ها علامتی ندارد، اظهار کرد: در برخی موارد نیز به دنبال هپاتیت حاد ویروسی، فرد ناقل بیماری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون درمانی برای ناقلین هپاتیت B ارائه نشده است، گفت: از آنجایی که عملکرد کبد این افراد خوب است، نیازی به درمان ندارند. بلکه مصرف بیشتر سبزیجات و میوه‌های تازه، مصرف بیشتر محصولات دریایی و پرهیز از مصرف چربی و اغذیه آماده و مصرف بیشتر ویتامین B۱ می‌تواند در جلوگیری از فعال شدن بیماری موثر باشد.

علویان ادامه داد: باید توجه داشت که هپاتیت B حاد در ۹۰ تا ۹۵ درصد موارد به طور خود به خودی بهبود یافته و ویروس آن نیز به صورت کامل از بدن دفع می‌شود. در پنج تا ۱۰ درصد موارد ویروس در بدن باقی می‌ماند و حالت ناقل هپاتیت پیش می‌آید.

رییس شبکه هپاتیت کشور به ناقلین هپاتیت توصیه‌ کرد: برای بررسی وضعیت کار کبد خود جهت معاینات و انجام آزمایشات خونی هر شش ماه یک بار به پزشک مراجعه نمایند.

وی افزود: کلیه اعضای خانواده(همسر، فرزندان و کسانی که در یک مکان با این افراد زندگی می‌کنند) باید بر علیه هپاتیت B واکسینه شوند. همچنین در صورت مراجعه به دندانپزشک، آزمایشگاه، پزشک و هر جای دیگری که خطر انتقال ویروس به دیگران وجود دارد، حتما او را از وجود ویروس هپاتیت در بدن خود آگاه نمایند.

رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله(عج)، با بیان اینکه لازم است ناقلین از مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات پرهیز کنند، گفت: افراد چاق باید تلاش کنند تا اضافه وزن خود را کاهش دهند و از وسایل و لوازم شخصی مثل سرنگ، تیغ، مسواک، ریش تراش، حوله و … هرگز به صورت مشترک استفاده نکنند.

علویان در پاسخ به اینکه آیا ناقلین هپاتیت B می‌توانند ازدواج کنند یا خیر گفت: مانعی برای این امر وجود ندارد، ولی همسر فرد مبتلا باید علیه این بیماری واکسینه شده و از تاثیر مثبت واکسن مطمئن شوند. خطر انتقال عفونت در زندگی زناشویی سالم بسیار کم است.

وی درباره موانع باردار شدن ناقلین هپاتیت B نیز گفت: بررسی همه زنان باردار از نظر هپاتیت B ضروری است تا در صورت کشف عفونت از انتقال بیماری به نوزاد پیشگیری شود. البته بهتر است زنان مبتلا به هپاتیت B اگر به تعداد کافی فرزند دارند از حاملگی مجدد خودداری کنند.

رییس شبکه هپاتیت با اشاره به اینکه هپاتیت مزمن نیاز به درمان دارد و در صورت درمان دارویی می‌توان آنها را تبدیل به حالت غیرفعال کرد، گفت: در صورت عدم درمان، امکان پیشرفت به سمت سیروز یا تنبلی کبد وجود دارد و در برخی شرایط که سیروز پیشرفت می‌کند، پیوند کبد مداخله‌ای دیگر خواهد بود.

وی افزود: در طول زمان ممکن است هپاتیت B باعثتوقف عمل کبد شود. اگر این اتفاق بیفتد ممکن است نیاز به کبد جدیدی وجود داشته باشد.

ارسال نظر