• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84139

عضو شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از موازی کاری فرهنگی اجتماعی در شهرداری گفت: یکپارچگی بین واحدهای مختلف متولی فرهنگ در کشور باید از شهرداری شروع شود و نباید دنبال کارهای پر سر و صدایی برویم که در وظایفمان نیست.

به گزارشاقتصاد تایمزاقبال شاکری در گفت‌وگو با فارس در این خصوص گفت: نه تنها در زیرمجموعه شهرداری، بلکه در مجموعه نظام فرهنگی کشور و شهر مشخص نیست شهرداری، وزارت ارشاد، شورای عمومی فرهنگ کشور، سازمان فرهنگی هنری شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی و … هر یک چه وظایف و ماموریت هایی را به صورت مستقل بر عهده دارند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد هر یک از این دستگاه ها هر جا می‌بینند می توانند کاری انجام دهند، می روند آن کار را انجام می‌دهند که بعضاً حتی تناقض در رویکردها و فعالیت هایشان هم دیده می شود. علاوه بر اینکه اتلاف منابع و انرژی کثیری در این قضیه صورت می گیرد.

شاکری افزود: شهرداری نباید وظایف دیگران را انجام دهد و ما نیازمند یکپارچگی فرهنگی هستیم که برای این منظور، باید شاخص هایی را تعریف کنیم و هر کدام از دستگاه های متولی فرهنگ در کشور باید ارتقای هر یک از این شاخص ها را تا سطح معینی بر عهده بگیرند که در حال حاضر چنین چیزی وجود ندارد.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: یکپارچگی بین واحدهای مختلف متولی فرهنگ باید از شهرداری شروع شود و بعد به سطح ملی تسری یابد. متولیان فرهنگ حتما باید یکپارچه و در قالب استراتژی معینی فعالیت کنند، ضمن اینکه فعالیت های خاصی را به صورت اختصاصی و مستقل از سایر دستگاه ها انجام دهند.

وی درباره موازی کاری در زیرمجموعه های فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران گفت: ما با مسئولان معاونت فرهنگی اجتماعی و سازمان فرهنگی هنری جلسه داشته ایم و درباره موازی کاری و تفاوت در رویکردها و استراتژی ها از این عزیزان توضیح خواسته ایم که گفتند فعالیت های خود را در شورای عالی فرهنگی شهرداری با یکدیگر هماهنگ می کنند. ولی به نظر می رسد در اجرا و عملیات، هر یک دارند ساز خود را می زنند.

شاکری اضافه کرد: به همین دلیل ما قابلیت اندازه گیری پیشرفت در امور فرهنگی را نداریم و نمی توانیم بگوییم در یک محله مشخص، شاخص ارتقای فرهنگی داریم که در یک سال گذشته از این نقطه به این نقطه ارتقا یافته است. ما خدای نکرده به دنبال کارهای حجیم و پر سر و صدا می رویم، چون می بینیم دستگاه دیگری به آنها نمی پردازد. اما اصلا به این موضوع توجهی نداریم که آیا این قبیل کارها در وظایف ما می گنجد یا خیر و اصلا داریم آن کار را درست انجام می دهیم و به هدفی که مد نظر داریم، می رسیم. اما ما در برنامه و بودجه فعلی شهرداری، شاخص های ارتقای فرهنگی را نمی بینیم.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر همچنین گفت: با این حال یکی از اتفاقات خوبی که افتاده، این است که ۹ عضو شورا اکنون در کمیسیون فرهنگی اجتماعی عضو هستند و بنابراین این کمیسیون، فشار و مطالبات لازم را برای پیگیری مسئولیت های فرهنگی اجتماعی شهرداری ایجاد می کند.

وی در ادامه گفت: درست است که من شخصا عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل هستم، اما مسائل فرهنگی برایم در صدر اولویت ها قرار دارد و رویکرد فرهنگی کلیت شورا هم نسبت به سایر رویکردهای آن برتری دارد. بنابراین امیدواریم بتوانیم به هدفمند کردن فعالیت های فرهنگی شهرداری کمک کنیم.

شاکری در انتها درباره ابقای ایازی در سمت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری و انتقادات شورا نسبت به عملکرد وی گفت: در جلسه محرمانه هفته گذشته شورا با شهردار، آقای قالیباف هم یک سری مسائلی را درباره انتصابات مطرح کردند و نشان دادند که دغدغه های اعضای شورا، دغدغه ایشان هم هست.

ارسال نظر