• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84130

نخستین «اجلاس‌ بزرگ جهانی سرمایه‌های طبیعی» در روزهای ۲۱ و ۲۲ نوامبر سال جاری میلادی(۲۰۱۳) با موضوع ارزش‌گذاری و تخمین محصولات و خدماتی که از سوی محیط زیست و طبیعت در خدمت انسان قرار می‌گیرند در «ادینبورگِ» اسکاتلند برگزار شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، سرمایه طبیعی تمام ذخایر منابع طبیعی در جهان از جمله خاک، هوا، آب و میلیون‌ها گونه جانوری و گیاهی را شامل می‌شود. این ثروت طبیعی، طیف عظیمی از خدمات را در اختیار ما می‌گذارد که غالبا از آن با عنوان خدمات اکوسیستم یاد می‌شود و همین خدمات زندگی بشر را ممکن می‌سازند.

این خدمات شامل تامین خوراک، آب سالم و مواد اولیه گیاهی برای تهیه سوخت، دارو و نیز خانه‌سازی استفاده می‌شوند. همچنین برخی خدمات اکوسیستم نامرئی نیز وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به تنظیم تغییرات جوی، مقابله طبیعی درختان با سیل، حبس میلیاردها تن کربن در «پیت‌لند» ها و گرده‌افشانی گیاهان توسط حشرات اشاره کرد.

«اجلاس جهانی سرمایه‌های طبیعی» که با همکاری اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) برگزار می‌شود بر نتیجه‌گیری‌های کاربردی در این زمینه متمرکز شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، در این اجلاس نمایندگان بیش از ۳۰ کشور جهان و رهبران تجاری و متخصصان محیط زیست گردهم آمدند تا ارزش‌ سرمایه‌های طبیعی و هزینه‌های وارد بر جامعه و تجارت در صورت نابودی این منابع را شناسایی کنند.

«جولیا مارتون لیفور»، دبیرکل IUCN‌ درباره این اجلاس گفت: این اجلاس تمام بخش‌های جامعه را برای ارائه رویکردها، نگرانی‌ها و امیدها حول محور سرمایه طبیعی گردهم آورده است.

ارسال نظر