• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84093

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تامین ۶۰ میلیون متر مکعب حق آبه دریاچه هامون از طریق چاه نیمه‌ها خبر داد.

به گزارشاقتصاد تایمزاحمد علی کیخا در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: آبی که از این طریق تامین می‌شود به اطراف کوه خواجه و هیرمند تزریق خواهد شد تا بتوانیم بخش‌هایی از این دریاچه را احیا کنیم.

وی با اشاره به اختصاص دو میلیارد تومان اعتبار برای احیای دریاچه هامون از ابتدای سال تا کنون اظهار کرد: تا پایان سال چهار پنج میلیارد تومان دیگر نیز به این دریاچه اختصاص داده خواهد شد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دریاچه هامون تا ۹۰ درصد دچار خشکیدگی شده است، افزود: حتی با اجرای تمام طرح‌های احیایی نیز بازگشت دریاچه به وضعیت قبلی‌اش بسیار مشکل است و به این راحتی‌ها محقق نخواهد شد.

کیخا تصریح کرد: موضوع دریاچه هامون نیز همچون دریاچه ارومیه در دستور کار دولت قرار گرفته و مصوب شده که کارگروه دریاچه ارومیه به موضوع این تالاب بین‌المللی که جزو رامسر سایت بوده و ذخیره گاه زیست کره نیز محسوب می‌شود، بپردازد؛ علاوه بر آن احتمالا دکتر ابتکار در آینده نزدیک سفری به این منطقه خواهند داشت و مسائل دریاچه هامون را از نزدیک مورد بررسی قرار می‌دهند.

شرایط دریاچه هامون از مرز بحران گذشته است

وی با بیان اینکه شرایط دریاچه هامون از مرز بحران گذشته است، افزود: نه تنها خود دریاچه در حال نابودی است بلکه تمدنی که طی هزاران سال در کنار آن شکل گرفته نیز در معرض نابودی قرار دارد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مهمترین علت خشکیدگی این دریاچه دخالت بشر در داخل خاک افغانستان و یک سری اقدامات مدیریتی ناصحیح در داخل کشور است.

کیخا با اشاره به لزوم دیپلماسی زیست محیطی برای حل مشکل دریاچه هامون اظهار کرد: ‌ از زمان شروع دولت جدید با توجه به تاکیدات رییس جمهور بر مسائل زیست محیطی تعاملات بسیاری با جامعه جهانی داشته‌ایم که به همین منظور در جلسه اخیری که با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده مقیم سازمان ملل متحد برگزار شد، در رابطه با موضوع دریاچه هامون نیز صحبت‌هایی داشتیم.

وی تاکید کرد: علاوه بر لزوم اصلاح مدیریتی در داخل کشور باید با همکاری همه سازمان‌های جهانی جلساتی برگزار کنیم تا دولت افغانستان نیز حق آبه این تالاب را به آن تخصیص دهد؛ چرا که تالاب هامون تنها متعلق به ایران نبوده و عواقب نابودی آن به تمام کشورهای منطقه باز می‌گردد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: باید با اجرای طرح انتقال آب کشاورزی با لوله و افزایش راندمان آبیاری، آب بیشتری به تالاب هامون اختصاص داد. همچنین باید در مدیریت ذخیره چاه‌نیمه‌ها دقت بیشتری داشته باشیم.

کیخا گفت: ‌ همچنین باید بررسی کنیم و ببینیم که چرا افغان‌ها حق آبه تالاب هامون را به آن اختصاص نمی‌دهند تا به آنها برای حل مشکلاتی که باعثاین اقدام شده کمک کنیم. به عنوان مثال گفته می‌شود دولت افغانستان برای تولید برق دست به این کار زده‌ است، در حالی که منطقه زابل به دلیل وزش بادهای ۱۲۰ روزه یکی از بهترین کانون‌های تولید انرژی بادی است و ایران می‌تواند در این زمینه به این کشور کمک کند.

ارسال نظر