• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84033

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون ایران از ارتقای استانداردهای سنجش سلامت خون در آینده خبر داد و گفت: باید همواره خون در دسترس، سالم و کافی در اختیار افراد جامعه قرار بگیرد.

به گزارشاقتصاد تایمزدکتر محمد فرانوش در گفت‌وگو با ایسنا، پایش‌های روزانه برای سنجش نیاز خونی هر استان را از جمله فعالیت‌های این معاونت دانست و اظهار کرد: اگر استانی کمبود داشته باشد، کمبود خونی از طریق استان‌های مجاور که از نظر اپیدمیولوژی و شرایط همه‌گیرشناسی با یکدیگر یکسان هستند جبران می‌شود تا در هیچ کجا کمبودی مشاهده نکنیم.

وی درباره چگونگی تامین سلامت خون نیز گفت: اقدامات اساسی برای حفظ سلامت خون فرآورده‌های آن انجام می‌شود. البته اکنون به دنبال ارتقا و بروز کردن برخی استانداردهای سنجش سلامت خون هستیم. در همین راستا دستگاه‌های ما مرتب نوسازی می‌شوند ولی اشکالات بودجه‌ای باعثمی‌شود نتوانیم پشتیبانی مناسبی را برای دستگاه‌های خود داشته باشیم.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون ایران، با بیان اینکه درصدد هستیم این ضعف را برطرف کنیم، گفت: سازمان انتقال خون دارای یک موقعیت استراتژیک است و اگر بحرانی در منطقه ایجاد شود، خون به شدت مورد نیاز خواهد بود به همین خاطر باید همواره خون در دسترس، سالم و کافی در اختیار جامعه قرار بگیرد.

فرانوش افزود: اگر دستگاه‌ها نوسازی و پشتیبانی نشوند، کیت‌های انجام آزمایش تهیه نشوند و محلول‌های مناسب خریداری نشود، مسلما سلامت خون می‌تواند به خطر بیفتد و اشکالات اساسی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه باید ذخایر ۱۸ ماهه داشته باشیم، گفت: اکنون ذخایر برخی تجهیزات ما حدود چهار ماه و پنج ماه هستند. لازم است بودجه در اختیار سازمان قرار بگیرد تا بتواند ذخایر اقلام استراتژیک خود از جمله کیسه‌ها و کیت‌های خونی را به حد مناسبی برساند. البته رایزنی‌هایی برای جذب اعتبار با وزارت بهداشت و ریاست جمهوری در جریان است اما کمبود بودجه مشکل عمومی کشور ماست.

ارسال نظر