• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82486

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: رعایت بهداشت دهان و دندان و پا در بیماران دیابتی ضروری است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، منطقه مازندران، دکتر عادله بهار پیش ازظهر امروز ۶ آبان ماه ۹۲ در همایش استانی روز جهانی دیابت که با هدف ارتقای دانش و آگاهی عموم مردم در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزارشد اظهارداشت: شناساندن و افزایش آگاهی مردم و سیاستگذاران بهداشتی درمانی، از مهمترین اهداف نامگذاری روز جهانی دیابت است.

وی با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است گفت: هزینه‌های پیشگیری به مراتب کمتر از درمان بیماری است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۱،۳۶۶ میلیون نفر دیابتی در دنیا وجود داشت افزود: پیش بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۳۰ به ۵۵۲ میلیون نفر برسد.

دکتر بهار رشد ابتلا به دیابت در کشورهای درحال توسعه را بیشتر از کشورهای توسعه یافته دانست و اظهارداشت: این افزایش در کشورهای درحال توسعه ۱۷۷درصد و در کشورهای توسعه یافته ۴۲ درصد است.

وی اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه و افزایش آگاهی مردم را مهمترین دلایل کاهش رشد بیماری دیابت در کشورهای توسعه یافته، عنوان و تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته سن افراد مبتلا به این بیماری بالای ۵۰ سال است در حالی که در کشورهای در حال توسعه بیماران دیابتی را افراد جوان تشکیل می‌دهند.

فوق تخصص غدد تکرر ادرار، کاهش وزن، ضعف و کاهش نیروی جسمی، تشنگی فراوان، دیر بهبود یافتن زخم‌ها و عفونت‌ها را از جمله نشانه‌های این بیماری عنوان کرد و گفت: بالا بودن مستمر قند خون بر عروق بزرگ و کوچک اثرات منفی دارد و افراد را دچار عوارض چشمی، کلیوی، نروپاتی، قلبی عروقی، مغزی و گوارشی می‌کند.

دکتر بهار با اشاره به اینکه دیابت دارای نوع یک - دو و بارداری است گفت: شایع ترین نوع دیابت نوع دو است که ۸۵ تا ۹۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: نیم درصد از دیابتی‌ها در جامعه به دیابت نوع یک مبتلا هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه تعدادی از بیماران با تغذیه صحیح و کاهش وزن می‌توانند بیماری خود را کنترل کنند، گفت: افراد ۴۵ سال به بالا، سابقه تولد نوزاد با وزن بیش از ۴ کیلوگرم، سابقه دیابت در دوران بارداری، افراد چاق و دارای اختلال چربی خون و سابقه پره دیابت در معرض ریسک ابتلا به این بیماری قرار دارند، لذا این افراد باید سالانه قند خون خود را اندازه گیری کنند.

دکتر بهار با تاکید بر رعایت بهداشت دهان و دندان و پا و لزوم توجه به ورزش و تغذیه در بیماران دیابتی افزود: افراد دیابتی بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنند و ارزیابی سالانه از وضعیت دهان و دندان خود به عمل آورند.

وی اظهارداشت: به بیماران دیابتی توصیه می‌شود هر روز پاهای خود را با آب ولرم و صابون شست‌وشو و کاملاً خشک کنند پوست پا را با مرطوب کننده نرم نگه دارند و از راه رفتن بدون کفش اجتناب کنند و از کفش‌های نرم و طبی و از جوراب‌های نخی استفاده کنند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران: چاقی و افزایش وزن یکی از اثرات مهم ابتلا به دیابت است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: چاقی و افزایش وزن یکی از اثرات مهم ابتلا به دیابت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، دکتر محسن اعرابی پیش ازظهر امروز ۶ آبان ماه ۹۲ در همایش استانی روز جهانی دیابت که با هدف ارتقای دانش و آگاهی عموم مردم در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد اظهارداشت: بیماری دیابت یکی از مشکلات جدی و اولویت دار حوزه سلامت است.

وی ادامه داد: دیابت یک بیماری مزمن است که درمان قطعی ندارد و تنها راه پیشگیری از آن مراقبت و کنترل مستمر قند خون است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: بیماری دیابت علاوه بر عوارض ناتوان کننده و مرگ، هزینه‌های سنگین و مستمر مالی نیز بر دولت‌ها وارد می کند.

دکتر اعرابی با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، شیوع دیابت تا سال ۲۰۲۵ از ۴ درصد به ۵.۴ درصد خواهد رسید گفت: تا سال ۲۰۲۵ جمعیت مبتلایان به این بیماری به ۳۰۰ میلیون نفر خواهد رسید.

وی افزود: بیماری‌های قلبی و عروقی ۵۰ تا ۸۰ درصد مرگ‌ها در بیماران دیابتی را شامل می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: ۸۰ درصد موارد مرگ ناشی از دیابت در کشورهای در حال توسعه و فقیر رخ می دهد.

دکتر اعرابی با اشاره به اینکه از هر ۱۰۰ نفر ۹ نفر بر اثر دیابت فوت می‌کنند، گفت: دیابت دلیل اصلی کوری، قطع پا و نارسایی کلیه‌ها به شمار می‌رود.

وی چاقی و افزایش وزن را یکی از اثرات مهم ابتلا به دیابت دانست و اظهارداشت: مازندران بالاترین درصد چاقی در کشور را داراست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: بیش از نیمی از جمعیت شهری و روستایی استان دارای اضافه وزن و چاق هستند.

دکتر اعرابی با اعلام اینکه عوامل خطر زای بیماری دیابت شامل چاقی، مصرف کم میوه و سبزی و چربی خون و فعالیت کم بدنی است گفت: ۸۵ درصد مردم سبزی و میوه به اندازه کافی مصرف نمی‌کنند.

وی اضافه وزن در بین کودکان را یکی از دلایل ابتلا به چاقی در بزرگسالی عنوان کرد و افزود: ۳۰ درصد کودکان چاق پیش دبستانی، ۵۰ درصد کودکان چاق دبستانی و ۸۰ درصد نوجوانان چاق در بزرگسالی دچار چاقی و بیماری دیابت می شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بخش دیگری از سخنانش، دیابت را در صورت کنترل و تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری دانست و اظهارداشت: پیشگری‌های اولیه، ثانویه و مراقبت در سطوح بالاتر پیشگری از جمله برنامه‌های بهداشتی کنترل دیابت است.

دکتر اعرابی در خصوص وظایف دولت و مردم در خصوص دیابت گفت: مهمترین وظیفه دولت در این بخش سرمایه گذاری در امر آموزش، فراهم کردن امکانات درمانی و مراقبتی کافی مناسب و حمایت از سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه سلامت است.

وی اهمیت دادن به امر سلامتی از طریق تغذیه صحیح، فعالیت بدنی و اطلاع از وضعیت سلامت جسمانی را از وظایف مردم در پیشگری از دیابت عنوان کرد.

گفتنی است ۱۴ نوامبر برابر با ۲۳ آبان ماه سالروز جهانی دیابت است که امسال به دلیل مصادف شدن با ایام سوگواری سالار شهدا، همایش استانی این روز زودتر از موعد مقرر برگزار شد.

ارسال نظر