• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82474

اوایل ماه جاری میلادی(اکتبر ۲۰۱۳) یک پیمان جدید و قانونی با موضوع «کاهش آلودگی جیوه» به امضای ۹۲ کشور جهان رسید.

در این پیمان بر پایان بخشیدن به روند مصرف جیوه که تهدیدی جدی برای سلامت انسان و محیط زیست است، تاکید شد.

«آخیم اشتینر»، مدیر اجرایی «برنامه محیط زیست ملل متحد»(UNEP) در خلال یک اجلاس دیپلماتیک که در روزهای دهم و یازدهم اکتبر سال جاری میلادی(۲۰۱۳) در ژاپن برگزار شد از امضای این پیمان از سوی ۹۲ کشور جهان خبر داد.

با این حال کارشناسان معتقدند همچنان منابع مالی و مشاوره‌های فنی بسیاری برای اجرایی شدن این پیمان و افزایش ظرفیت نظارت بر استفاده از جیوه در سراسر جهان مورد نیاز است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN)، پیمان فوق که به «کنوانسیون میناماتا برای کاهش آلودگی جیوه» موسوم است در ماه ژانویه در ژنو مورد توافق قرار گرفت و اجرای آن در ۵۰ کشور جهان که آن را تایید کرده‌اند، اجباری خواهد شد.

«تیم کاسن»، قائم مقام بخش اجرای سیاست‌های زیست‌محیطی UNEP ضمن ابراز امیدواری درباره اجرای مفاد این پیمان تاکید کرد: حداکثر سه سال زمان لازم است که این پیمان رسمیت یابد و ما با وجود حمایت‌های همه جانبه‌ از سوی ۹۲ کشور امضا‌کننده این کنوانسیون و ۱۳۹ کشور حاضر در اجلاس، شاهد رسمیت یافتن پیش از موعد پیمان «کاهش آلودگی جیوه» خواهیم بود.

این پیمان تا سال ۲۰۲۰ میلادی برخی تولیدات جیوه‌ای را متوقف و استخراج جیوه از معادن و همینطور انتشار جیوه از نیروگاه‌های تولید برق را حداکثر ظرف ۱۵ سال پس از اجرای این پیمان ممنوع می‌کند.

ارسال نظر