• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82408

رئیس قوه قضائیه گفت: بزرگداشت علمای اسلامی و شیعی و استمرار این بزرگداشت‌ها در واقع بزرگداشت و احیای تمدن اسلامی و آشکار کردن زوایای مختلف و چه بسا پنهان این تمدن است.

به گزارشاقتصادتایمزبه نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در دیدار اعضای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی «علامه ابن شهر آشوب ساروی مازندرانی» با تشریح ویژگی‌های دینی، علمی و اخلاقی علامه ابن شهر آشوب گفت: این عالم بزرگ شیعی مظلوم واقع شده و شناخت موجود از ایشان، در خور نام، شخصیت و ابعاد علمی و اخلاقی ایشان نبوده و نیست.

آیت الله آملی لاریجانی با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری کنگره بزرگداشت این عالم شیعی افزود: بزرگداشت علمای اسلامی و شیعی و استمرار این بزرگداشت‌ها در واقع بزرگداشت و احیای تمدن اسلامی و آشکار کردن زوایای مختلف و چه بسا پنهان این تمدن است.

رئیس قوه قضاییه علمای بزرگ اسلام را الگوها و مصداق‌هایی از سنت حسنه اسلامی توصیف و تاکید کرد: آشکار کردن سنت‌های تمدن اسلامی فراتر و عمیق‌تر از اشخاص است و در این زمینه باید از مردم و مسئولان استان مازندران تشکر کرد که نسبت به این مسئله اهتمام دارند، البته امیدواریم در سایر استان‌ها نیز با کمک ویژه حوزه‌های علمیه شاهد شناساندن الگوها و مصادیق برجسته دینی و علمی به مردم و به ویژه جوان‌ها باشیم.

وی یکی از خصوصیات برجسته الگوهای دین را معنا بخشیدن به زندگی در چارچوب سنت‌ها و ارزش‌های اسلامی وتبدیل شدنشان به نمادهایی از این ارزش‌ها برشمرد و به عنوان نمونه در باب مفهوم والای شهید و شهادت گفت: از همان هنگام که آیات الهی در باب منزلت شهید و شهادت نازل شد، آرام آرام با شهادت مومنان و مسلمانان در عمل این مفهوم بار معنایی خاصی یافت که نمونه ماندگار آن در جهان اسلام بلکه کل بشریت قیام حضرت امام حسین(ع) و شهادت آن حضرت است.

آیت الله آملی لاریجانی خودآگاهی و خودشناسی را نتیجه عملی توجه به سنت و تمدن اسلامی و نیز الگوهای موجود در آن اعلام کرد و افزود: غربی‌ها که به باور و اعتقاد برخی اندیشمندان خود، در جریان مدرنیته، توجه به الگوها و خصوصاً جنبه‌های قهرمانی را از دست دادند، مفاهیمی همچون شهادت را که الگوی ماندگاری همچون حضرت اباعبداله الحسین(ع) دارد درک نمی کنند و نمی دانند که قهرمانی توام با عبودیت در یک نظام اسلامی چیست.

رئیس قوه قضاییه در پایان ابراز امیدواری کرد دست اندرکاران برگزاری کنگره بین‌المللی «علامه ابن شهر آشوب ساروی مازندرانی» با برنامه ریزی مناسب بتوانند نسبت به بزرگداشت هر چه بهتر شخصیت این عالم برجسته اقدام کنند.

ارسال نظر